RuttuNuttu Tikskydd Blommig Beige – bekvämt och justerbart skydd för tikar
RuttuNuttu Tikskydd Blommig Beige är ett funktionellt och stilrent tikskydd för hundar under löpperioden. Det helöppna omlottformatet gör det enkelt att ta på utan krångel, och den mjuka, elastiska midjan med kardborrestängning ger en perfekt passform för olika kroppstyper.
Tillverkat i ett stretchigt, andningsbart och vattentätt tyg som ger komfort utan att strama. För bästa skydd rekommenderas att använda en binda eller trosskydd som byts regelbundet. Tikskyddet sitter säkert även på aktiva hundar och är lämpligt för både hemmabruk och träning.
Det blommiga mönstret är inspirerat av naturens lugn – med mjuka toner och vita blommor som utstrålar balans och tidlöshet.
Fördelar med RuttuNuttu Tikskydd Blommig Beige
- Justerbar passform: Elastisk midja med kardborre
- Vattentätt tyg: Skyddar mot läckage
- Andningsbart material: Bekvämt även vid längre användning
- Enkel att ta på: Omlottmodell utan extra justeringar
Vanliga frågor
Hur ofta bör skyddet bytas?
Skyddet i sig kan användas flera gånger, men trosskyddet bör bytas regelbundet för god hygien.
Passar skyddet för aktiva hundar?
Ja, det sitter säkert även vid rörelse och är lämpligt för träning.
Behöver jag mer än ett tikskydd?
Ja, det är en bra idé att ha minst två stycken – ett att använda medan det andra tvättas. På så sätt har du alltid ett rent skydd till hands.
Vilken storlek ska jag välja?
Mät din hund noggrant och jämför med vår storleksguide för att hitta den bästa passformen. Tänk på att hundar av samma ras kan variera i storlek.
Guide med rasexempel:
- XS – Chihuahua, Yorkshireterrier (för hundar över 3 kg)
- S – Bostonterrier, Tibetansk spaniel, Jack Russell terrier, Dvärgpudel, Tax
- M – Foxterrier, Border collie, Fransk bulldog, Mops
- L – Amerikansk staffordshireterrier, Australisk herdehund, Rottweiler
- XL – Tysk schäferhund, Presa canario
- XXL – Bullmastiff, Berner sennenhund, Dansk mastiff, Sankt bernhardshund
Skötselråd:
- Maskintvätt 30 grader
- Stäng kardborrebandet före tvätt och använd en tvättpåse
- Använd inte sköljmedel
- Torktumlas ej